Papildinātā (vai Paplašinātā) realitāte ir tāda tehnoloģija, ar kuras palīdzību varam ieraudzīt to, kas nav redzams dabā. Tas kļuvis plaši piejams, pateicoties viedtālruņu attīstībai – šobrīd jau teju visas, pat arī vidējās klases mobilās ierīces atbalsta papildinātas realitātes funkciju.
Papildinātās realitātes objekti var būt dažādi – no vienkāršiem attēliem vai video līdz pat komplicētiem trīs dimensiju modeļiem, animācijām, interaktīviem elementiem, spēlēm.
Ja runājam par papildinātās realitātes tehnoloģijas pielietojumu kultūras telpā vai izglītībā, tad ļoti praktiski tā izmantojama vēsturisku kultūras pieminekļu 3D rekonstrukcijās vai vēsturisku materiālu kontekstualizēšanai konkrētās vēsturiskās lokācijās, publiskā vidē, mācību klasēs un citur.
Papildinātajā realitātē, piemēram, varam apskatīt kādu ēku, kas vairs nav saglabājusies vai arī vēl nav uzcelta. Varam sastapt vēsturisku personu, kas pastāstīs kādu interesantu faktu no savas biogrāfijas. Varam būt aculieciniekiem kādam no vēsturiskiem notikumiem konkrētā vietā. Un ne tikai. Iespēju ir daudz un pielietojums visai plašs.
VĒSTURISKAS 3D REKONSTRUKCIJAS IZSTRĀDE PAPILDINĀTAJĀ REALITĀTĒ
Preiļu muižas staļļa 3D rekonstrukcija papildinātajā realitātē. Pēc Preiļu muzeja pasūtījuma izveidojām risinājumu, ar kuru iespējams novietot 3D ēkas modeli konkrētā lokācijā dabā.
Tā ir LATVIA INSIDE mobilā aplikācija, kas ļauj pa virsu esošām staļļa drupām parādīt kā šis stallis izskatījies tā labākajos laikos. Muzeja apmeklētāji, uzstādot šo aplikāciju, noskenē pie ēkas uzstādītu marķieri, un savās mobilajās ierīcēs pa virsu staļļa drupām redz tā vēsturisku 3D rekonstrukciju. Paralēli ēkas 3D rekonstrukcijas apskatei iespējams izlasīt vai noklausīties audio gida stāstu par šī kultūras mantojuma objekta vēsturi.
Jāpiemin, ka šī papildinātās realitātes aplikācija darbojas tikai konkrētā lokācijā – Preiļu muižas parkā.
Vēsturiskas durvju arkas 3D rekonstrukcija papildinātajā realitātē
Šī papildinātās realitātes izstrāde tika veikta pēc Latvijas Kultūras Mantojuma Pārvaldes pasūtījuma. Par pamatu 3D izstrādei tika ņemti atsevišķu saglabājušos arkas fragmentu trīs dimensiju skenējumi un vēsturiskas fotogrāfijas. No šiem materiāliem ar trīs dimensiju skulpturēšanas tehnikas palīdzību atveidojām trūkstošos skulptūras elementus, dekorus un atjaunojām arku tās vēsturiskajā izskatā.
Tā ir apskatāma kā 3D modelis kā arī papildinātās realitātes 3D elements mobilajā ierīcē – [AR] poga modeļa augšējā labajā stūrī.